Nem szoktam le a dohányzásról, és nem szégyellem

lánylétedre 2018 október 29.

Olyan ellenségeskedés zajlik dohányosok és nemdohányosok között, hogy csak fogom a fejem, különösen, mióta Lázár János  bejelentette, hogy a 2020 után születetteknek tilos lesz dohányozniuk. Örülök, hogy sokan aggódnak mások és a saját egészségükért, mondjuk az már sokkal jobban zavar hogy idedobták ezt a gumicsontot, és folyamatosan emelik a cigaretta jövedéki adóját. Tudom, hogy ez egy bevett módszer a dohányzás visszaszorítására (uniós vállalás is),  de az emberek előbb-utóbb átszoknak a sodort cigire, majd a feketepiac is fellendül, és persze lesznek, akik leszoknak. 

woman smoking cigarette
Photo by Sunrise on Unsplash

Nekem nem sikerül egyelőre, és nem szeretném a továbbiakban emiatt ostorozni magamat. Gyakorlatilag minden fórumon arról beszélnek a nemdohányosok, hogy a dohányzók milyen gusztustalanok, akaratgyengék, büdösek, a mindennapok egyik kedvelt bűnbakja lett a dohányzó ember, akire lehet puffogni, amikor ránk fújja a füstöt vagy mellettünk dohányzik és hát mégis, károsítja az egészségünket, jaj. Nyilván nem kell relativizálni a passzív dohányzás okozta károkat sem, tényleg súlyos probléma, viszont jó hat éve szerencsére kitiltották a szórakozóhelyekről, kocsmákból a cigifüstöt. Én személy szerint nagyon sajnálom, mert imádtam a kocsmában borozni és cigizni egyszerre, de nem volt nehéz megszoknom azt sem, ha ki kell mennem a bejárattól öt méterre füstölni. 
A dohányzás nagyon káros az emberi szervezetre, nincsen kétség. Az egyik legaddiktívabb drog, amit a társadalom közmegegyezéses alapon engedélyez, és borzasztóan nehéz róla leszokni, sokaknak egy életen át nem sikerül. Viszont:
Összeszedtem pár általános kommentet az internetről és élő beszédből: 
1. Aalkohol jobb mint a cigi, mert az nem veszélyeztet másokat: ne hasonlítgassátok össze az alkoholizmussal, mondván, hogy az alkoholista legalább másokat nem bánt a káros szokásával. Ez egyrészt borzalmas elbagatellizálása az alkoholizmusnak mint betegségnek, másrészt pedig az alkoholfogyasztás családokat, életeket tesz tönkre. A pia  beépült a kultúránkba, az emberek noszogatják egymást, hogy minél többet igyanak, és valamiért még harmincasok között is menőnek számít a "vicces" részeg történetekkel figyelmet kivívni. Nem, össze sem lehet hasonlítani a passzív dohányzás közvetlen környezeti hatásaival. 
three cigarette butts on ashtray
Photo by Sara Kurfeß on Unsplash
2. Olyan hatásai vannak mint a heroinnak, csak hosszú távon: ez a másik kedvencem, amikor a legerősebb függőséget okozó KÁBÍTÓSZERHEZ hasonlítják a cigit, a heroin ugyanis nagyon rövid alatt képes óriási károkat okozni az emberi testben, és narkotikumnak minősül, a nikotin pedig serkentőnek.  Biztos elfelejtették már a gimiben tanult "nem minden drog kábítószer, de minden kábítószer drog" szabályt.  
3. Mások egészségét károsítod: nagyon örülök, hogy mindenkinek ennyire fontos a saját és mások egészsége, de aki nagyvárosban él, az sajnos nem nagyon tudja elkerülni, hogy szennyezett levegőt szívjon (kisebb településeken sem sajnos). Sosem fújom rá senkire sem a füstöt, elvonulok, mint egy kizárt kutya, és erre minden dohányosnak törekednie kell. De egy olyan városban, ahol rendszeresek a szmogriadók, fennáll az esélye, hogy nem egy  dohányos alkalmi égéstermékei fognak megbetegedéseket okozni. 
4. Megbélyegzés: a dohányosokat is  meg lehet bélyegezni, mint például a kövéreket, utóbbiakat lustának, a dohányosokat akaratgyengének. Rengeteg erős akaratú dohányost ismerek, ez azonban  nem elég a leszokáshoz. 
person wearing distressed blue denim jeans holding orange cigarette butt sitting on gray concrete stair
Photo by Rafał Opalski on Unsplash
5. szeretek dohányozni, és az én döntésem, te is tartsd ezt tiszteletben légyszi. Minden esetben jogosan szólalsz fel ellene, ha rád fújom a füstöt, igyekszem ezt teljesen elkerülni. 
6. Rengeteg embernek jelent fogódzkodót a dohányzás, menekülést a szorongásból, stabilitást, megpihenést, amilyen mentális állapotban van az ország, nem is csoda. Ezeken a cigaretta persze csak látszólag segít, a dohányos bástyáit leépíteni viszont nem lehet egyik napról a másikra. 
A dohányzás rohadtul káros, tönkreteszi a tüdőt, a bőrt, elszínezi a fogakat. Viszont van elég ellenségkép jelenleg az országban, legalább a mindennapos gyengeségeink miatt legyünk egymással toleránsabbak. Mindenki saját magának tudja csak eldönteni, hogy le akar-e szokni a dohányzásról, ezt pedig mások kéretlen  "jó tanácsai" nélkül is meg tudja tenni. 
Nemrég egy hónapig nem cigiztem, azt hittem, túl vagyok rajta, aztán jött egy mélypont, és láncdohányzásba kezdtem... ha bárkinek van bevált tippje a leszokásra, ne habozzon, ossza meg velem!

Kövess Instagramon is, @kittiorszagh >>

lánylétedre a Facebookon >>

 

Kommentek

süti beállítások módosítása